Pars Karate Spor Kulübü

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ertelendi

Haberler

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları ertelendi

IOC Yönetim Kurulu, Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın “Tokyo 2020” adıyla düzenlenmek üzere ve 2021 yazından geç olmayacak şekilde ertelenmesine karar verdi.

IOC Başkanı Thomas Bach ve Japonya Başbakanı Abe Shinzo’nun bugün yaptığı görüşmede mutabık kalmasının ardından toplanan IOC Yönetim Kurulu, Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın “Tokyo 2020” adıyla düzenlenmek üzere ve 2021 yazından geç olmayacak şekilde ertelenmesine karar verdi.

Sporcuların, antrenörlerin, teknik ekiplerin, görevlilerin ve izleyicilerin sağlık ve güvenliğini tüm dünyayı etkileyen koronavirüs (COVID-19) salgını tehdidinden korumak amacıyla Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu, 24 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirdiği toplantının ardından Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın 2021 yılına ertelenmesini kararlaştırdıklarını açıkladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ve Japonya Başbakanı Abe Shinzo, koronavirüs (COVID-19) salgını ile ilgili sürekli değişen şartları ve Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nı değerlendirmek üzere bir telekonferans gerçekleştirdi.

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi Başkanı Mori Yoshiro, Japonya Olimpiyat Bakanı Hashimoto Seiko, Tokyo Valisi Koike Yuriko, IOC Koordinasyon Komisyonu Başkanı John Coates, IOC Genel Direktörü Christophe De Kepper ve IOC Olimpiyat Oyunları Direktörü Christophe Dubi de gerçekleştirilen görüşmede yer aldı.

Başkan Bach ve Başbakan Abe, dünya çapına yayılan COVID-19 salgınının insanların hayatlarına ve sporcuların Oyunlara hazırlık süreçlerine etkilerine ilişkin ortak kaygılarını paylaşılar. 

Oldukça dostça ve yapıcı geçen toplantıda iki lider Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi’nin çalışmalarını övdü ve Japonya’nın COVID-19 salgınının engellenmesine yönelik sağladığı büyük ilerlemenin altını çizdi.

Salgının eşi görülmemiş ve öngörülemez yayılması, tüm dünyada çeşitli zorluklar doğurdu. Dün, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus COVID-19 salgının ivme kazandığını açıkladı. Şu ana kadar dünyanın neredeyse her ülkesinden toplam 375 binden fazla vaka kayıtlara geçti ve bu sayı her geçen saat artıyor.

Mevcut koşullar altında ve bugün WHO tarafından sağlanan bilgilere dayanarak, IOC Başkanı ve Japonya Başbakanı Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın sporcuların, Olimpiyat Oyunları’na katılan herkesin ve uluslararası toplumun sağlığını korumak için 2021 yazından geç olmamak üzere yeniden planlanması gerektiği sonucuna vardı.

İki lider, Tokyo'daki Olimpiyat Oyunları’nın bu sıkıntılı dönemde dünyaya bir umut ışığı olabileceğini ve Olimpiyat Ateşinin dünyanın şu anda kendisini içinde bulduğu bu tünelin sonundaki ışık olabileceğini belirtti. Bu nedenle, Olimpiyat Ateşinin Japonya'da kalması kabul edildi. Ayrıca Oyunların Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adını koruması da kabul edildi.

Kaynak : http://karate.gov.tr/?s=haber&h=1005

DİĞER HABERLER

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Karate Teknikleri
  • Antrenmanlar
  • Sporcularımız
  • Başarılarımız

Videolar

  • Genseiryu Butokukai Sansai
  • Ali Sofuoğlu (Sansay)
  • Kata Gankaku  (Sensei Koji Arimoto)
  • Ali Sofuoglu  BAKU 2020 UNSU